7 najčastejších chýb vo finančnom manažmente. Pravdepodobne ich tiež robíte

Minulý týždeň som písal o výskume, ktorý poukázal na rastúci záujem o sporenie na dôchodok. Hoci výskum nepoukazoval na dôvody, je možné, že ľudia si jednoducho viac uvedomujú limity štátnych dôchodkov a chcú sa zabezpečiť. Odkladáte si na dôchodok aj vy? Alebo vám zatiaľ nezostáva? Toto sú chyby, ktoré pravdepodobne robíte a ak sa im vyhnete, budete môcť odložiť viac. Tu sú vaše pravdepodobné chyby:

Nekontrolujete svoje výdaje

  • Zbytočne predplácate. Je možné, že platíte nejaké zálohy. Často ich platíme napríklad na dane, energie, či iné náklady spojené s bývaním. Opačným extrémom je predplácať nedostatočne a potom sme zhrození z vyúčtovania. Správna cesta je v strede – treba si nechať čo najpresnejšie vyrátať koľko by sme mali platiť na zálohách, aby sme na konci roka neboli prekvapený. Platiť zbytočne veľa môže byť fajn, keď vám potom príde preplatok. Lenže na sporiacom účte vám tie peniaze môžu urobiť viac.
  • Nemáte prehľad o svojich výdajoch. Mnoho ľudí nemá vôbec žiadnu alebo len mizivú predstavu o tom kam idú ich peniaze. Typickým príkladom je, keď si sadnú s finančným poradcom a nevedia zodpovedať ani základné otázky o svojich výdajoch. V extrémnom prípade síce nevedia, ale navymýšľajú si. Finančný poradca im nastaví produkty a tie klientovi vôbec nevyhovujú.
  • Zabúdate na nepravidelné výdavky. Keď máme zostaviť zoznam ročných nákladov, máme zvyčajne tendenciu zostaviť zoznam mesačných výdavkoch a vynásobiť to dvanástimi. Tým pádom nám z toho vypadnú náklady, ktoré sa objavujú pravidelne ale nie mesačne – napríklad zimné obutie na aute, letná a zimná dovolenka, školské výlety detí, či ich nástup do školy. Ale ešte horšie je zabúdanie na nečakané náklady. Nemusíte vedieť, že vám tento rok odíde práčka. Ale ak majú všetky spotrebiče viac než dva roky, rátajte s tým, že niečo môže odísť.
  • Žijete od výplaty k výplate. Mnoho ľudí žije od výplaty k výplate nie preto, že im ich peniaze nestačia, ale preto, že jednoducho predpokladajú, že na účte musia mať na konci mesiaca nulu. Toto môže byť problém najmä s vedomím rizika nezamestnanosti. Nemať žiadnu rezervu sa nemusí vyplatiť. Ak vám na konci mesiaca zostáva pred výplatou 100 eur, nemusíte ich nutne minúť porovnať ponuky.

Neefektívne požičiavanie, resp. nepožičiavanie

  • Platiť po troške na viacero kreditných kariet. Ak ste narobili kopu chýb v prvých štyroch bodoch, je možné, že máte dve alebo viac vyčerpaných kreditných kariet. Je jasné, že musíte zaplatiť aspoň minimálnu splátku na každej z nich. Má ale zmysel platiť o trochu viac na každej? Nie. Rozumnejším riešením je sa po zaplatení minimálnych splátok sústrediť na jednu z nich, najlepšie na tú s najvyšším úrokom. Až tá bude vyplatená, môžete rýchlejšie splatiť aj tú druhú, prípadne ďalšie.
  • Bojíte sa požičať si prostredníctvom hypotéky. Áno, ručiť strechou nad hlavou môžno vnímať rizikovo. Ale na konci je miera zodpovednosti len na vás. Zvýšte si splátku a priplaťte si za poistenie. Jedno je isté – hypotekárny úver má vždy nižší úrok než spotrebné úvery alebo kreditné karty.
  • Nechcete si viac požičiavať, aj keby to bolo výhodnejšie. Ak sa dostanete z rôznych dôvodov do finančných komplikácií a dlhy sa vám nakopia, je rozumné si sadnúť s finančným poradcom a nájsť nové riešenie. Tým môže byť aj zobratie nového úveru s výhodnejšími podmienkami. Splatíte nevýhodný úver alebo skombinujete viaceré do jedného. Budete mať jednu splátku a situácia bude jednoduchšia. No žiaľ, viacerí z nás sa jednoducho boja si požičať znovu, hoci by to malo byť tým rozumnejším riešením Argentína.