Zbavte sa kontokorentného účtu

Kontokorentný účet je taký, ktorý banky ponúkajú svojim zákazníkom na pokrytie ich prečerpaní. Ochrana proti prečerpaniu sa začne, keď zákazník minie viac peňazí ako suma na jeho účte. Ochrana prečerpania sa zvyčajne používa ako vankúš na kontrolu účtov, ale môže byť rozšírená aj na sporiace účty verkkosivusto.

Za bežných okolností prečerpanie nastane, keď majiteľ účtu minie viac, než má na bežnom účte. Keď sa to stane, jednotlivcovi sa účtuje kontokorentný poplatok, ktorý je v priemerne pár eur transakciu. Napríklad, ak budete musieť zaplatiť nájomné na 500 eur, ale na Vašom účte momentálne máte len 300 eur, v niektorých bankách môžete prejsť do mínusu a tzv. si požičať od banky potrebných 200 eur bez toho, aby ste museli uzavrieť pôžičku alebo úver. Môžete tak na krátky čas disponovať peniazmi banky. Ale majte na pamäti, že táto služba nie je zadarmo. Práve naopak, prečerpanie alebo kontokorentný účet Vás vyjde dobre draho.

Majiteľ účtu, ktorý sa chce ochrániť v prípade, že v budúcnosti nebude disponovať finančnými prostriedkami, si môže zvoliť ochranu pred prečerpaním. Prečerpanie je v skutočnosti pôžička, ktorú možno automaticky čerpať, ak účet nemá dostatok finančných prostriedkov. Podľa vyššie uvedeného príkladu nájomcu, ak teda nájomca zabezpečil kontokorentnú ochranu účtu jeho bankou, mohol využiť peniaze banky vo svoj prospech. Zvyčajne však banka obmedzuje výšku možného prečerpania na dvojnásobok príjmu, ktorý Vám na daný účet chodí, napríklad z Vášho pracovného úväzku.

Ochranu prečerpania prichádza za cenu. Podobne ako akýkoľvek úver prijatý od banky, má kontokorentná ochrana úrokovú sadzbu, ktorá je veľmi vysoká. Hoci banka umožňuje svojim zákazníkom vyhnúť sa plateniu kontokorentného poplatku, účtuje úroky zo sumy, ktorú im vypláca. Vzhľadom na to, že mnoho bánk účtuje predĺžený kontokorentný poplatok, ak bol bežný účet na určité časové obdobie v mínuse, platby úrokov vykonané včas budú zvyčajne lacnejšie ako samotný poplatok banke. Je dôležité poznamenať, že aj keď majiteľ účtu má zabezpečenie prečerpania, niektoré banky mu stále účtujú poplatky, ak jeho zostatok na účte klesne pod nulu alebo do mínusovej hodnoty. Banky ponúkajú svojim zákazníkom ochranu pred prečerpaním v rozpätí od 250 do 5000 eur. V závislosti od banky môže byť držiteľovi účtu každý mesiac účtovaný jednorazový poplatok, ktorý prečerpáva alebo pevne stanovený mesačný poplatok za nepretržitú ochranu pred prečerpaním. K tomu sa pridávajú ešte aj úroky za požičanú sumu a iné bankové poplatky rahaa FI.

Ako alternatíva k úverovému kontokorentnému účtu, mnoho bánk umožňuje svojim zákazníkom prepojiť bankové účty s kreditnou kartou alebo iným účtom v rámci tej istej banky, aby sa predišlo kontokorentným poplatkom. Upozorňujeme však, že prevodom kreditnej karty, ktorá sa používa na pokrytie prečerpania účtu, sa zaobchádza ako s hotovostnou zálohou. Pokladničné zálohy na kreditnú kartu nemajú žiadne obdobia odkladu a majú vyššie úrokové sadzby a poplatok v hotovosti, čo spôsobuje, že táto forma ochrany pred prečerpaním je veľmi drahá. Prečerpanie je dobrovoľné a nie pre každého. Zákazníci bánk sa môžu rozhodnúť pre zapísanie alebo vyplácanie kontokorentného účtu na svoje kontrolné alebo sporiace účty. Zákazník, ktorý sa nerozhodne pre prečerpanie účtu, bude mať debetné transakcie buď z bankomatu alebo šeku, odmietnuté, ak suma transakcie presiahne dostupné finančné prostriedky na účte.